MIC29751-3.3BWT
Microchip Technology
Product No:
MIC29751-3.3BWT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-247-5
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 7.5A TO247-5
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR -
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-5
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 7.5A
Base Product Number MIC29751-3.3
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 7.5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-247-5
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V