MIC37501-3.3BR TR
Microchip Technology
Product No:
MIC37501-3.3BR TR
Package:
S-PAK-7
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 5A SPAK-7
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SPak-7 (7 leads + Tab)
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 5A
Base Product Number MIC37501-3.3
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package S-PAK-7
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V