MIC49150-1.8YMM-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC49150-1.8YMM-TR
Package:
8-MSOP
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A 8MSOP
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 1.5A
Base Product Number MIC49150
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-MSOP
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V