MIC5205-4.2BM5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5205-4.2BM5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-5
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 4.2V 150MA SOT23-5
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 75dB (100Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Discontinued at Digi-Key
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MIC5205
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 150mA
Current - Supply (Max) 2.5 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.2V