MIC5207-2.5BM5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5207-2.5BM5-TR
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 180MA SOT23-5
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Discontinued at Digi-Key
Control Features Enable
Current - Output 180mA
Base Product Number MIC5207
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA
Current - Supply (Max) 3 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V