MIC5252-4.75BM5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5252-4.75BM5-TR
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LIN 4.75V 150MA SOT23-5
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Discontinued at Digi-Key
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MIC5252
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA
Current - Supply (Max) 200 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.75V