MIC5281-3.3YMM-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5281-3.3YMM-TR
Package:
8-MSOP
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 25MA 8MSOP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 90dB (20kHz ~ 2MHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 25mA
Base Product Number MIC5281
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 120V
Voltage Dropout (Max) 3V @ 25mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-MSOP
Current - Quiescent (Iq) 11 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V