MIC5305-2.5YML-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5305-2.5YML-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
6-DFN (2x2)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 6MLF
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MIC5305
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V