MIC5305-4.6YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5305-4.6YMT-TR
Package:
6-TMLF® (2x2)
Description:
IC REG LINEAR 4.6V 150MA 6TMLF
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MIC5305
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.85V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-TMLF® (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.6V