MIC5308-1.2YD6-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5308-1.2YD6-TR
Package:
TSOT-23-6
Description:
IC REG LIN 1.2V 150MA TSOT23-6
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 90dB ~ 70dB (1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MIC5308
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TSOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V