MIC5317-1.8YMT-T5
Microchip Technology
Product No:
MIC5317-1.8YMT-T5
Package:
4-DFN (1x1)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4DFN
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MIC5317
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-DFN (1x1)
Current - Quiescent (Iq) 39 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V