MIC5317-2.8YM5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5317-2.8YM5-TR
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MIC5317
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.31V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 39 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V