MIC5318-2.85YD5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5318-2.85YD5-TR
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC REG LIN 2.85V 300MA TSOT23-5
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 75dB ~ 55dB (1kHz ~ 20kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number MIC5318
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V