MIC5318-4.6YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5318-4.6YMT-TR
Package:
6-TMLF® (1.6x1.6)
Description:
IC REG LINEAR 4.6V 300MA 6TMLF
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 75dB ~ 55dB (1kHz ~ 20kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number MIC5318
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-TMLF® (1.6x1.6)
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.6V