MIC5319-1.85BD5
Microchip Technology
Product No:
MIC5319-1.85BD5
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC REG LIN 1.85V 500MA TSOT23-5
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Base Product Number MIC5319
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V