MIC5325-3.6YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5325-3.6YMT-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
6-TMLF® (2x2)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 400MA 6TMLF
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 40dB ~ 65dB (1kHz ~ 20kHz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 400mA
Base Product Number MIC5325
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 400mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-TMLF® (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V