MIC5353-3.3YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5353-3.3YMT-TR
Package:
6-TMLF® (1.6x1.6)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6TMLF
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 60dB (1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Base Product Number MIC5353
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 500mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-TMLF® (1.6x1.6)
Current - Quiescent (Iq) 175 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V