MIC5363-3.3YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5363-3.3YMT-TR
Package:
6-TMLF® (1.2x1.2)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 6TMLF
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 70dB (1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number MIC5363
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 300mA
Current - Supply (Max) 70 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-TMLF® (1.2x1.2)
Current - Quiescent (Iq) 53 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V