MIC5365-1.2YC5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5365-1.2YC5-TR
Package:
SC-70-5
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SC70-5
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MIC5365
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SC-70-5
Current - Quiescent (Iq) 39 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V