MIC5365-2.8YC5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5365-2.8YC5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SC-70-5
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SC70-5
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MIC5365
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.31V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SC-70-5
Current - Quiescent (Iq) 39 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V