MIC5366-2.6YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5366-2.6YMT-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
4-TMLF® (1x1)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 2.6V 150MA 4TMLF
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Product Status Discontinued at Digi-Key
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MIC5366
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-TMLF® (1x1)
Current - Quiescent (Iq) 39 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V