MIC5366-2.85YMT-TZ
Microchip Technology
Product No:
MIC5366-2.85YMT-TZ
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 4TMLF
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MIC5366
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.31V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-TMLF® (1x1)
Current - Quiescent (Iq) 39 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V