MIC5375-2.8YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5375-2.8YMT-TR
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4TMLF
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Base Product Number MIC5375
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-TMLF® (1x1)
Current - Quiescent (Iq) 45 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V