MIC5501-1.8YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5501-1.8YMT-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
4-TDFN (1x1)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4TDFN
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 60dB (1kHz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number MIC5501
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 300mA
Current - Supply (Max) 65 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-TDFN (1x1)
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V