MIC5504-1.2YM5-T5
Microchip Technology
Product No:
MIC5504-1.2YM5-T5
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT23-5
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 60dB (1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Discontinued at Digi-Key
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number MIC5504
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 300mA
Current - Supply (Max) 65 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V