MIC5504-1.2YMT-TZ
Microchip Technology
Product No:
MIC5504-1.2YMT-TZ
Package:
4-TDFN (1x1)
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 4TDFN
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 60dB (1kHz)
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 300mA
Current - Supply (Max) 65 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-TDFN (1x1)
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V