MIC5514-3.3YMT-T5
Microchip Technology
Product No:
MIC5514-3.3YMT-T5
Package:
6-TDFN (1.6x1.6)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 6TDFN
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 65dB (1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Product Status Discontinued at Digi-Key
Control Features Enable
Current - Output 300mA
Base Product Number MIC5514
Protection Features -
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 300mA
Current - Supply (Max) 65 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-TDFN (1.6x1.6)
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V