MIC5524-1.8YMT-T5
Microchip Technology
Product No:
MIC5524-1.8YMT-T5
Package:
4-TDFN (1x1)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 4TDFN
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 80dB ~ 65dB (100Hz ~ 1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Product Status Discontinued at Digi-Key
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Base Product Number MIC5524
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 500mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-TDFN (1x1)
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V