MIC5528-3.3YMX-T5
Microchip Technology
Product No:
MIC5528-3.3YMX-T5
Package:
6-TDFN (1.2x1.2)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6TDFN
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 70dB ~ 60dB (100Hz ~ 1kHz)
Series -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-XFDFN Exposed Pad
Product Status Discontinued at Digi-Key
Control Features Enable
Current - Output 500mA
Base Product Number MIC5528
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 500mA
Current - Supply (Max) 65 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-TDFN (1.2x1.2)
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V