MIC59300-1.2YME-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC59300-1.2YME-TR
Package:
8-SOIC-EP
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 3A 8SOIC
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR 65dB ~ 55dB (10kHz)
Series -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 3A
Base Product Number MIC59300
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 3.8V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 3A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC-EP
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V