MIC61300-10YMME-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC61300-10YMME-TR
Package:
10-MSOP-EP
Description:
IC REG LINEAR 1V 3A 10MSOP
Parameter Info
Mfr Microchip Technology
PSRR -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 3A
Base Product Number MIC61300
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 3A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 10-MSOP-EP
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V