Home / Film Capacitors / MKS4G032203G00KSSD
MKS4G032203G00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4G032203G00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
Parameter Info
Mfr WIMA
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.22 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C