MS27473T24B24SC
Conesys
Product No:
MS27473T24B24SC
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN PLUG FMALE 24POS CRIMP
Parameter Info
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series Military, MIL-DTL-38999 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation C
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number MS27473T24B
Number of Positions 24
Shell Size - Insert 24-24
Current Rating (Amps) 13A, 23A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C