P160R-561GS
API Delevan Inc.
Product No:
P160R-561GS
Description:
FIXED IND 560NH 1.73A 41MOHM SMD
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 560 nH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
DC Resistance (DCR) 41mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.73 A
Height - Seated (Max) 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.071A
Inductance Frequency - Test 100 kHz