P3519-185J
API Delevan Inc.
Product No:
P3519-185J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 1.8MH 90MA 35.9OHM SMD
Parameter Info
Mfr API Delevan Inc.
Type -
Series P3519
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.8 mH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.358" L x 0.190" W (9.09mm x 4.83mm)
DC Resistance (DCR) 35.9Ohm Max
Current Rating (Amps) 90 mA
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 100mA
Inductance Frequency - Test 10 kHz