P51-3000-A-J-I36-5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-3000-A-J-I36-5V-000-000
Description:
SENS 3000PSI 5/8" 3/8-24 UNF 5V
Parameter Info
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 1 V ~ 5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 3/8" (9.52mm) UNF
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 3000PSI (20684.27kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C