P51-3000-S-B-I36-5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-3000-S-B-I36-5V-000-000
Description:
SENSOR 3000PSIS 1/8 NPT 5V 36"
Parameter Info
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 1 V ~ 5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 3000PSI (20684.27kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C