P51-50-S-J-M12-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-50-S-J-M12-20MA-000-000
Description:
SENSOR 50PSIS 3/8 UNF 4-20 MA
Parameter Info
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±1%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 3/8" (9.52mm) UNF
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style M12, 4 Pin
Operating Pressure 50PSI (344.74kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C