P51-50-S-O-I36-5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-50-S-O-I36-5V-000-000
Description:
SENSOR 50PSIS 7/16 UNF 5V 36"
Parameter Info
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 1 V ~ 5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±1%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 50PSI (344.74kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C