P51-500-A-AA-I12-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-500-A-AA-I12-20MA-000-000
Description:
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA
Parameter Info
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Applications Industrial Automation
Pressure Type Absolute
Package / Case Cylinder
Product Status Active
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 1'
Operating Pressure 500PSI (3447.38kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C