PGM400JB-6R8
YAGEO
Product No:
PGM400JB-6R8
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Radial Lead
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 6.8 OHM 5% 4W RADIAL
Parameter Info
Mfr YAGEO
Series PGM
Package Bulk
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 6.8 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 4W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.917" L (5.00mm x 23.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Radial Lead
Temperature Coefficient -80/ +500ppm/°C