PNP100JR-52-0R56
YAGEO
Product No:
PNP100JR-52-0R56
Description:
RES 0.56 OHM 5% 1W AXIAL
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 560 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.248" L (2.50mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 200°C