PNP3WVJR-73-1K1
YAGEO
Product No:
PNP3WVJR-73-1K1
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 1.1K OHM 5% 3W AXIAL
Parameter Info
Mfr YAGEO
Series PNPV
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 1.1 kOhms
Composition Wirewound
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.512" L (5.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 200°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±300ppm/°C