PNP4WVFR-73-2K5
YAGEO
Product No:
PNP4WVFR-73-2K5
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 2.5K OHM 1% 4W AXIAL
Parameter Info
Mfr YAGEO
Series PNPV
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 2.5 kOhms
Composition Wirewound
Power (Watts) 4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.669" L (5.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 200°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±300ppm/°C