PNP5WVJT-73-5R1
YAGEO
Product No:
PNP5WVJT-73-5R1
Description:
RES 5.1 OHM 5% 5W AXIAL
Series PNPV
Package Tape & Box (TB)
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 5.1 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 200°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±300ppm/°C