PNS180JT-73-100R
YAGEO
Product No:
PNS180JT-73-100R
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 100 OHM 5% 1.8W AXIAL
Parameter Info
Mfr YAGEO
Series PNS
Package Tape & Box (TB)
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 100 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 1.8W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.157" Dia x 0.382" L (4.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -70/ +170ppm/°C