PPN500JT-73-20R
YAGEO
Product No:
PPN500JT-73-20R
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 20 OHM 5% 5W AXIAL
Parameter Info
Mfr YAGEO
Series PPN
Package Tape & Box (TB)
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 20 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.866" L (8.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±10ppm/°C