PSM400JB-150R
YAGEO
Product No:
PSM400JB-150R
Manufacturer:
YAGEO
Description:
RES 150 OHM 5% 4W RADIAL
Parameter Info
Mfr YAGEO
Series PSM
Package Bulk
Features Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 150 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 4W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.787" L x 0.276" W (20.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max) 0.331" (8.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 350°C