PSM900JB-1K5
YAGEO
Product No:
PSM900JB-1K5
Manufacturer:
YAGEO
Description:
RES 1.5K OHM 5% 9W RADIAL
Parameter Info
Mfr YAGEO
Series PSM
Package Bulk
Features Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 1.5 kOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 9W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.496" L x 0.354" W (38.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.409" (10.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 350°C