PSP11AKB-1K8
YAGEO
Product No:
PSP11AKB-1K8
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 1.8K OHM 10% 11W AXIAL
Parameter Info
Mfr YAGEO
Series PSP
Package Bulk
Features Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±10%
Resistance 1.8 kOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 11W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.354" Square x 1.969" L (9.00mm x 50.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C